Zagrożenia związane z niekontrolowanymi instalacjami oprogramowania
Zagrożenia z niekontrolowanych instalacji oprogramowania: Dowiedz się, jak wpływają na bezpieczeństwo IT Twojej firmy.
Data dodania: 31/08/2023
Autor: Aneta Karcz
Zagrożenia z niekontrolowanych instalacji oprogramowania: Dowiedz się, jak wpływają na bezpieczeństwo IT Twojej firmy.
Data dodania: 31/08/2023
Autor: Aneta Karcz
Według raportu KPMG w 2022 roku aż 58% badanych przedsiębiorstw doświadczyło przynajmniej jednego incydentu naruszającego ich bezpieczeństwo. Wiele z nich dotyczyło instalacji niepożądanego oprogramowania w wyniku błędów lub złośliwych działań pracowników. Jakie zagrożenia stwarza tak niekontrolowany w firmie system instalacji aplikacji i programów? I jak się przed tym bronić?
Zbyt duża ilość aplikacji wraz z ich nieumiejętną instalacją mogą prowadzić do powstania konfliktów pomiędzy różnymi programami w systemie. Wiąże się to nie tylko z brakiem miejsca na dysku, ale także z instalacją dodatkowych, opcjonalnych komponentów do danego oprogramowania. W konsekwencji zaburzamy pracę całego systemu i działa on wolniej – zarówno przy korzystaniu z sieci, jak i w formie lokalnej.
Wiele instalowanych programów ma również opcję autouruchamiania, o której pracownicy niekoniecznie muszą pamiętać. W trakcie startu komputera te programy dosłownie zjadają jego zasoby systemowe, prowadząc do znacznego obniżenia wydajności.
Pozbawieni kontroli instalacji nigdy nie mamy pewności, czy pracownik nie zainstaluje na firmowym komputerze nielegalnego oprogramowania – zarówno do użytku firmowego, jak i prywatnego. A to wiąże się z przykrymi konsekwencjami dla pracodawcy, który to odpowiada za tego typu incydenty, nawet gdy winny jest sam pracownik.
Wykrycie nielegalnych programów na komputerach firmowych prowadzi do:
Wiele przestępstw w sieci rozpoczyna się od instalacji podejrzanego oprogramowania, które sieje spustoszenie na komputerze oraz w sieci firmowej. Często staje się ono przyczyną wycieku poufnych danych firmowych, know-how, usunięciem ważnych plików czy kradzieży danych osobowych pracowników oraz klientów firmy.
Brak szybkiej reakcji wiąże się z utratą reputacji danego przedsiębiorstwa, prowadząc do:
Najczęściej przedsiębiorstwa padają ofiarą ataków złośliwego oprogramowania, tj. malware, ale pojawia się także:
W dobie tak szerokiej cyfryzacji to dział IT stał się odpowiedzialny za zapewnienie bezpieczeństwa w firmach. Istotna jest więc cyfrowa kontrola pracowników i ich działań, tak aby mieć pewność, że nie zagrożą one przyszłości danej organizacji. Warto więc zadbać o minimalizację uprawnień poszczególnych osób na komputerach oraz przyznanie funkcji administratora tylko tym, którzy faktycznie tego potrzebują.
Pomocą dla przedsiębiorstw w zakresie bezpieczeństwa IT staną się również usługi związane z monitorowaniem pracowników i analizą instalowanych aplikacji, takich jak IT-man. Mogą one automatycznie sprawdzać legalność instalowanego oprogramowania, informować o nowych instalacjach czy też prosić o weryfikację administratora przy nowej instalacji na komputerze firmowym.
Zobacz kolejne
Proces inwentaryzacji w firmie, choć kluczowy dla zarządzania zasobami IT,…
Czytaj więcejZarządzanie zasobami informatycznymi oraz kontrola wydajności pracowników stanowią wyzwanie dla…
Czytaj więcejZarządzanie infrastrukturą informatyczną wymaga nie tylko umiejętności i wiedzy, ale…
Czytaj więcej