Wake on Lan – jak włączyć komputer przez sieć lokalną z konsoli ITManager?
Czy możliwe jest włączenie komputera znajdującego się w innym pomieszczeniu, budynku, a nawet mieście, bez fizycznego dostępu do urządzenia? Tak – a wszystko za sprawą technologii Wake on LAN, czyli funkcji zdalnego uruchamiania urządzeń przez sieć lokalną. Rozwiązanie to jest szczególnie przydatne w organizacjach zarządzających rozproszoną infrastrukturą komputerową. Jak działa LAN Wake Up, jak go skonfigurować i jakie przynosi korzyści?
Data dodania: 22/12/2020
Autor: Tomasz Fiałkowski
Udostępnij na:
wake on lan port
Co to jest Wake on LAN (WoL)?
Wake Up on LAN to technologia umożliwiająca zdalne włączanie komputera za pomocą sygnału sieciowego. Standard ten został opracowany w połowie lat 90. przez AMD we współpracy z Hewlett-Packard.
Obecnie większość komputerów posiada nowoczesny układ zasilania ATX pozwalający na sterowanie zasilaniem płyty głównej. Aby włączyć komputer, musi on mieć jedynie dostarczane napięcie umożliwiające czuwanie elementom urządzenia. Uruchomienie komputera polega na wysłaniu sygnału do zasilacza, aby ten zaczął dostarczać napięcie. Sygnalizacja może odbyć się na różne sposoby, w tym:
poprzez wciśnięcie przycisku bezpośrednio na urządzeniu,
zegarem o wybranej godzinie, jeśli ustawienie takie zostało wybrane w BIOS,
poprzez odbiór specjalnego pakietu (Magic Packet) przez kartę sieciową.
Wake On LAN wykorzystuje Magic Packet do włączenia komputera. Gdy karta sieciowa urządzenia odbierze pakiet, uruchamia system – nawet jeśli komputer znajduje się w stanie wyłączenia lub uśpienia.
Jak działa LAN Wake Up?
Konsola administracyjna systemu ITManager umożliwia wysłanie polecenia wybudzenia PC dla każdego zarejestrowanego agenta ITManager.
Uruchomienie komputera przez sieć lokalną z konsoli ITManager obejmuje kilka kroków:
Znajdź funkcję Wake On Lan w systemie – znajduje się ona w zakładce Zdalne operacje/Menu narzędziowe/Wyślij WakeOnLan.
Wskaż docelowy interfejs sieciowy – po otworzeniu zakładki Wyślij WakeOnLan na ekranie wyświetli się okno zawierające informacje o dostępnych interfejsach sieciowych.
Obserwuj działanie na liście zarejestrowanych agentów – po wskazaniu docelowego interfejsu sieciowego program ITManager wyśle rozkaz wybudzenia. Efekt działania można obserwować na liście zarejestrowanych agentów. Po chwili pojawi się na niej aktywny agent.
Aby lepiej zrozumieć działanie funkcji Wake Up On LAN, warto także omówić najważniejsze funkcje odpowiadające za realizację operacji. Należą do nich Wake Up Magic Packet oraz Technologia Intel vPro/iAMT.
Wake Up Magic Packet to specjalny pakiet sieciowy zawierający m.in. adres MAC docelowego interfejsu sieciowego komputera (powtórzony 6 razy). Pakiet jest domyślnie wysyłany na port 7 lub 9 do wskazanych urządzeń w sieci i działa z wykorzystaniem protokołu UDP/IPX.
A na czym polega technologia Intel vPro/iAMT? W przypadku komputerów wspierających tę technologię mamy do dyspozycji dodatkowe funkcje zdalne (pakiety sterujące). Podobnie jak w przypadku Wake Up On LAN wymagana jest konfiguracja BIOS (użytkownik i hasło vPro). Technologia vPro oferuje szereg dodatkowych funkcji, takich jak:
uruchomienie PC do poziomu BIOS (system operacyjny nie jest załadowany),
uruchomienie/restart/wyłączenie PC,
odczyt informacji na temat stanu zasilania,
zdalny pulpit,
przekierowanie bootowania na dowolny napęd zdalny (IDER)
SerialOverLan (SOL).
Jak skonfigurować WoL krok po kroku?
Podstawowym warunkiem prawidłowego działania funkcji jest odpowiednia konfiguracja w BIOS komputera.
Jak skonfigurować Wake On LAN?
Konfiguracja w BIOS/UEFI – włącz opcję Wake On LAN w sekcji zarządzania energią w BIOS/UEFI.
Konfiguracja karty sieciowej w systemie Windows – w opcjach wybranej karty sieciowej w Menedżerze urządzeń zaznacz opcje „Zezwalaj temu urządzeniu na wznawianie pracy komputera” oraz „Zezwalaj tylko przy użyciu magicznego pakietu”. W zakładce „Zaawansowane” znajdź opcję „Wake on Magic Packet” i ustaw na „Enabled”.
Konfiguracja routera – w przypadku pracy w podsieciach musimy odpowiednio skonfigurować router, aby przepuścił Magic Packet. Działanie funkcji nie wymaga aktualnego adresu IP, często jest on przydzielany dynamicznie i nie jest głównym identyfikatorem urządzenia. Aby konfiguracja działała prawidłowo, sprawdź, czy port UDP 7 i port UDP 9 są przekierowane na adres rozgłoszeniowy oraz upewnij się, że zapora sieciowa i firewall nie blokują tych portów.
wake up lan
Wake on LAN z poziomu konsoli ITManager
Program do zdalnego sterowania komputerami ITManager oferuje wygodne narzędzia do centralnego zarządzania siecią komputerową, w tym możliwość korzystania z Wake on LAN bezpośrednio z poziomu konsoli. Monitoring sieci LAN daje administratorom pełen wgląd w strukturę sieci – od identyfikacji aktywnych hostów po analizę dostępności i bezpieczeństwa.
W monitoringu sieci LAN ITManager oferuje m.in.:
możliwość skonfigurowania dowolnej liczby podsieci, określając zakres lub adres sieci z maską dla procesu skanowania,
odkrywanie urządzeń wraz z ich rozpoznawaniem (stanowiska komputerowe, drukarki, urządzenia sieciowe itd.) oraz gromadzeniem informacji o parametrach technicznych i sieciowych
definiowanie akcji wykonywanych dla wyzwolonych alertów,
monitorowanie stanu urządzeń,
generowanie raportów stanu urządzeń,
inwentaryzację urządzeń jako zasobów.
Funkcja WOL w ITManager
Jakie problemy mogą wystąpić podczas korzystania z trybu Wake On LAN?
Podczas stosowania trybu Wake On LAN może pojawić się kilka problemów. Na czym one polegają?
Brak wsparcia sprzętowego – starsze komputery lub płyty główne mogą nie obsługiwać WoL.
Niewłaściwa konfiguracja BIOS/UEFI – opcja może być domyślnie wyłączona.
Karta sieciowa nieobsługująca funkcji Magic Packet – warto sprawdzić specyfikację sprzętu.
Zablokowane porty UDP 7/9 w routerze lub firewallu – uniemożliwia to przesyłanie pakietów.
Szybkie uruchamianie w Windows – może dezaktywować WoL (warto wyłączyć tę funkcję w panelu sterowania).
Gdzie sprawdzi się Wake on LAN?
Możliwość kompleksowego zarządzania infrastrukturą IT to jedna z wielu korzyści posiadania sieci LAN w niewielkim przedsiębiorstwie. Wake on LAN to rozwiązanie, które znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie istotne jest zdalne zarządzanie infrastrukturą IT, na przykład w mniejszych i większych firmach, instytucjach publicznych czy organizacjach wykorzystujących pracę zdalną.
Wake On LAN to nie tylko rozwiązanie, które przynosi oszczędność czasu i energii, ale także praktyczne narzędzie wspierające automatyzację, bezpieczeństwo oraz elastyczność działania nowoczesnych organizacji.
Polecenie WOL to jedna z funkcji zawartych w module Automatyzacji systemu ITManager.
Najczęściej spotykane użycie to automatyczne włączenie stanowiska komputerowego przez zadanie zdalnej instalacji aplikacji.
Jeżeli masz pytania lub chcesz przekonać się jak system sprawdzi się w Twojej firmie, skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.
30 dni okresu testowego, pełna funkcjonalność, instalacja przez naszych specjalistów, własne środowisko testowe, wsparcie techniczne, dedykowane szkolenie.
30 dni okresu testowego, pełna funkcjonalność, instalacja przez naszych specjalistów, własne środowisko testowe, wsparcie techniczne, dedykowane szkolenie